BOMBARIADÓ GYERMEKSZEMMEL

A Te gyermeked mit élt át?
Hallotta, ismeri a szó jelentését? Értette mi, miért történik? Megijesztette a helyzet? Látott aggodalmat másokon? Játékosan tekintett a történtekre? Kalandként élte meg? Tett fel kérdéseket?
HA GYERMEKEDET AGGODALOM, SZORONGÁS TÖLTÖTTE EL:
A legfontosabb, hogy HALLJUK MEG és FOGADJUK EL gyermekünk aggodalmát.
Kérdezd meg, mit érez: Meséld el, hogyan érezted magad, hogy vagy most?
Ismerd el az érzéseit: Értem, hogy nagyon ijesztő lehetett hirtelen elhagyni az iskolát. Ilyen helyzetekben mindenki azért dolgozik, hogy biztonságban legyetek."
NYUGTASD MEG tényekkel:
Nyugtasd meg egyszerű tényekkel: Magyarázd el, hogy a bombariadó egy biztonsági intézkedés, amelynek célja, hogy időben értesítsék az embereket, ha valami veszélyes történne. Például: "Az iskola azért küldött haza benneteket, mert így érezhették, hogy mindenki biztonságban lesz. Ez csak egy elővigyázatosság volt."
Kerüld az ijesztő részleteket: Ne dramatizáld a helyzetet, és kerüld a túlzott részleteket, amelyek fokoznák a félelmét.
BIZTONSÁGBAN otthon:
Hangsúlyozd a jelen biztonságát: tartalmas együttlét, testközelség, közös játék, filmnézés, beszélgetés jövőbeli tervekről (kirándulás, nyaralás). A legnagyobb segítség ekkor a gyermeknek az, ha érzi a szülő szeretetteljes figyelmét, támogatását.
HA A GYERMEKED JÁTÉKNAK VAGY KALANDNAK TEKINTETTE:
Azt mutatja, hogy nem érezte magát komoly veszélyben. Azonban fontos, hogy a szülő ezt az élményt megfelelően kezelje, hogy a gyermek értsen meg néhány alapvető dolgot a helyzetről, miközben a könnyedség érzése megmaradhat. Mindezt hogyan?
FIGYELD MEG a gyermek reakcióját: Hallgasd meg mit élt át, volt-e pillanat amikor félt, mit tartott érdekesnek?
ISMERD EL az érzéseit: Örülök, hogy neked ez egy kicsit kalandosnak tűnt. Az jó, ha nem féltél!
BESZÉLGETÉS a helyzet komolyságáról: Tudod, néha ilyen gyakorlatokat tartanak, hogy mindenki megtanulja, mit kell tennie, ha baj lenne. Szerencsére most nem volt igazi veszély, de azért ilyenkor mindig érdemes figyelni a felnőttekre."
Fontos kiemelni a szabályok betartását: Amikor ilyen dolgok történnek, nagyon fontos, hogy mindenki nyugodt maradjon, és azt tegye, amit a tanárok vagy a rendőrök mondanak. Így mindenki biztonságban marad.
Tartsd meg a pozitív élményt: Jó, hogy ilyen nyugodt tudtál maradni, ez tényleg olyan, mintha egy hős lennél egy kalandban!"
ÖSSZESSÉGÉBEN AMIRE FIGYELNED KELL SZÜLŐKÉNT:
NE DRAMATIZÁLJ TÚL SEMMIT : Ha a szülő túlságosan komolyan veszi az esetet, az megijesztheti a gyermeket, azt is, aki eddig nem érezte veszélyben magát.
VEDD FIGYELEMBE A GYERMEK ÉRZÉSEIT: Ha a gyermeked nem vette komolyan a helyzetet, ne legyél haragos. Ehelyett inkább magyarázd el, miért fontos a megfelelő viselkedés. Ha a gyermeked nagyon szorong, ne bagatellizáld el, hallgasd meg az érzéseit, adj biztonságos hátteret.
A végére maradt a legfontosabb:
ADJ ÉRZELMI TÁMOGATÁST KÉSŐBB IS: Ha a gyerek később mégis feltesz kérdéseket vagy másképp kezd gondolkodni az esetről, nyitottnak kell lenned arra, hogy újra megbeszéld vele.
Zárszóként:
MIT TANULTUNK EBBŐL A HELYZETBŐL?
Egy vészhelyzetre adott reakció megfelelő kezelését gyermekeink számára, egyensúlyt teremtve a komolyság és könnyedség között.